Choroby naczyniowe to potoczna nazwa na wszelkie problemy dotyczące serca lub naczyń krwionośnych i ich układu. Wraz z postępem technologicznym pojawiło się coraz więcej chorób, które dotyczą układu krążenia oraz układu immunologicznego. Choroby naczyniowe często przeplatają się z rozwojem miażdżycy. Przykładem może być udar mózgu lub niedokrwienie serca.
Do chorób naczyniowych możemy także dodać nadciśnienie tętnie, miażdżycę oraz chorobę wieńcową. Warto zauważyć, że aż 50% zgonów w Polsce stanowią takie przyczyny jak udar mózgu oraz choroby serca. To głównie z tych powodów umierają ludzie w naszym kraju. Najczęściej do objawów możemy zaliczyć podwyższone ciśnienie, a także wysoki poziom cholesterolu. W grupie podwyższonego ryzyka są także osoby otyłe oraz chore na cukrzycę i takie, które są nałogowymi palaczami papierosów. Osoby, które rzadko uprawiają sport także muszą szczególnie uważać. Czasami jednak choroby serca są uwarunkowane genetycznie i z tego powodu bardzo ciężko im zapobiec.
Znane są także przypadki, których przyczynami były wirusy, jednak najczęściej jest to niezdrowy tryb życia oraz niewłaściwa dieta. Osoby, które chorują na serce często mają trudności w myśleniu oraz problemy z koncentracją. Choroby niedokrwienne charakteryzują się także utratą pamięci oraz problemami z zaśnięciem i depresją. Udar natomiast to nagły i bardzo poważny ból głowy, który jest połączony z drętwieniem twarzy. Bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej osobie z udarem udzielić pomocy lekarskiej. Tak naprawdę sekundy dzielą taką osobę od śmierci i tylko doświadczony specjalista potrafi to zatrzymać.
Chorują najczęściej osoby starsze, które ukończyły 50 rok życia. Zazwyczaj osoby, które ukończyły 90 lat umierają głównie na udar. Jest to bardzo niebezpieczny przypadek dla ludzi w tym wieku. Bardzo ważne jest, żeby osobę mające podwyższone ciśnienie je zmniejszały za pomocą leków. Potrzebna jest także kontrola lekarska i wizyta przynajmniej raz miesięcznie w gabinecie lekarskim. Żeby kontrolować tę chorobę trzeba ją dobrze poznać i przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe oraz zacząć się więcej ruszać. Oczywiście wszystkie nasze wysiłki będą na nic, jeżeli genetycznie znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.
Lekarza jednak do dzisiaj nie poznali konkretnej przyczyny choroby naczyniowej. Dzieje się tak, ponieważ bardzo wiele rzeczy może oddziaływać na naczynia krwionośne znajdujące się w naszych mózgach. Bardzo często to blaszka miażdżycowa, która znajduje się w nadmiarze albo tkanki tłuszczowe wywołują choroby niedokrwienne. Nie jest to jednak potwierdzone w stu procentach, ponieważ natura zna naprawdę różne przypadki. Musimy jednak dokładnie kontrolować stan swojego zdrowia oraz codziennie rano i wieczorem sprawdzać ciśnienie. Kiedy tylko będzie ono podwyższone należy spożyć leki na ciśnienie i powtórnie zmierzyć stan ciśnienia.
Po kilkunastu minutach powinno się obniżyć. Objawami podwyższonego ciśnienie jest poczucie pulsowania w głowie. Po paru minutach jest to bardzo dokuczliwe i ciężko nam się na czymkolwiek skupić. Dlatego warto mieć pod ręką zawsze leki na ciśnienie przepisane od lekarza. Spożywanie tłustych produktów może się także przyczynić do powstania chorób naczyniowych. Bardzo często gromadzi się wtedy w żyłach zbyt dużo cholesterolu, który blokuje przepływ krwi. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ żyły możemy wyczyścić tylko operacyjnie.
Niestety, niektórzy mają bardzo małe żyły i przeprowadzenie takiego zabiegu jest niemożliwe. Niezależnie od wieku powinniśmy jednak przestrzegać zasad zdrowego trybu życia i w miarę możliwości spożywać jak najmniej przetworzone produkty. Niestety większość z nas pomimo faktu, że jest chora nie stara się nic zmienić w swoim życiu. Trzeba jednak się przekonać i wybrać do lekarza, który zaleci nam odpowiednie postępowanie tak, żeby nie dopuścić do żadnego udaru lub chorób naczyniowych. Żylaki kończyn dolnych to także efekt chorób naczyniowych. Pojawiają się one zazwyczaj po 40 roku życia u osób, które mają predyspozycje w genach.