Wbrew pozorom ślub i wesele są ogromnie ważnym i stresującym wydarzeniem nie tylko dla każdej panny młodej oraz jej mamy, babci oraz koleżanek i przyjaciółek. Ten wielki dzień jest również prawie zawsze ogromnym wydarzeniem również dla każdego mężczyzny – nieważne czy mówimy tutaj o panie młodym, jego ojcu, dziadku, wujku czy kolegach z pracy.

Jest to również wydarzenie wyjątkowo kosztowne i czasochłonne. Koszt ślubu uzależniony jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to czy ślub będzie odbywał się w obrządku świeckim czy też kościelnym.

Jeżeli będzie to ślub świecki (inaczej nazywany państwowym lub cywilnym), to wówczas jego cena nie będzie jeszcze aż tak duża czy wygórowana. Koszt zrobienia takiego państwowego ślubu wynosi od 250 do około 500 złotych. Najwięcej zapłacimy jeżeli będziemy chcieli żeby na naszym ślubie grała jakaś muzyka oraz kiedy chcielibyśmy żeby „sala ślubna” była w jakiś sposób ozdobiona. Za wszystko to odpowiada wówczas urząd miasta bo to on organizuje każdy ślub cywilny.

młoda para

O wiele droższym wariantem jest oczywiście ślub kościelny (najczęściej chrześcijański). Koszt wyprawienia ślubu kościelnego zaczyna się od około dwóch tysięcy złotych, a kończy nawet na kwotach zbliżających się do sumy dziesięciu tysięcy złotych.

Do kosztów ślubu kościelnego należy wliczyć wynajęcie budynku kościoła, wynajęcie organisty i księdza, a także dekoracje które mają przyozdobić kościół. Oczywiście oficjalnie każdy ksiądz podaje cenę zorganizowania takiego ślubu „co łaska”, ale nie od dziś wiadomo, że każda plebania i diecezja posiadają swoje własne cenniki na organizację tego typu wydarzeń i z reguły ceny te są wyjątkowo wysokie.

Drugim bardzo drogim wydarzeniem, które zawsze idzie w parze z każdym ślubem, jest oczywiście wesele. Tutaj rozpiętość cen jest jeszcze większa, ponieważ takie wesele można zrobić zarówno za dwa lub trzy tysiące złotych (bardzo skromne wesele dla najbliższej rodziny, czyli 15-20 osób), jak i za dwieście czy też trzysta tysięcy złotych (na przykład wystawne wesele dla dwustu osób, które odbędzie się w pięknym pałacyku). Obowiązuje tutaj znana każdemu zasada „sky is the limit”. Innymi słowy, nie ma takiej kwoty, za którą nie dałoby się zorganizować wesela.

Na kosz organizacji wesela składa się przede wszystkim wynajęcie sali weselnej. Najtańszą opcją jest zorganizowanie wesela albo we własnym domu. Obecnie prawie nikt się już na to nie decyduje, ale jeszcze 30 lat temu za czasów późnej komuny tego typu wesela były jeszcze spotykane. Droższą, ale nadal tanią opcją, jest zorganizowanie naszego wesela w restauracji lub małej sali w restauracji lub kawiarni. Oczywiście tego typu rozwiązanie ma ograniczenie w postaci liczby gości. Jeżeli nasze wesele ma odbyć się w małej 40 czy 50 metrowej salce, to wiadomo, że nie zaprosimy na takie wesele więcej niż 30 czy też 40 osób.

Droższym wyborem na który decyduje się większość młodych par, jest oczywiście wynajęcie średniej lub dużej sali w domu weselnym, który zawodowo zajmuje się organizacją takich imprez.Tego typu duże sale są w stanie pomieścić od 50 do czasem nawet 300-400 osób. Koszt wynajęcia tak dużej sali jest oczywiście spory, ponieważ za samo wynajęcie sali bez kateringu, obsługi czy też dekoracji, przyjdzie nam zapłacić od 3 do nawet 20-25 tysięcy złotych.

garnitury na wesele

Do kosztów ślubu i wesela należy doliczyć również strój dla pana i pani młodej. W przypadku mężczyzn jest o wiele łatwiej bo jedyne nad czym pan młody musi się zastanawiać w tym przypadku, to jedynie to jaki garnitur na wesele kupić, a także jakie buty i krawat wybrać. Koszt nowego garnituru, który zaprezentuje się godnie na ślubie i weselu to od 1 do 3-4 tysięcy złotych. Buty to koszt rzędu kilkuset złotych.

W przypadku pani młodej koszty są o wiele większe. Nowa suknia ślubna potrafi kosztować nawet po 4-6 tysięcy złotych, dlatego też bardzo wiele kobiet decyduje się na wypożyczenie sukni na czas ślubu, zamiast na kupowanie sukni ślubnej na zawsze. W końcu panna młoda ubierze taką suknię jedynie raz w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here