Ostatnimi czasy staliśmy się świadkami niesamowicie szybkiego rozwoju technologii związanych z komputerami osobistymi. W tej chwili jesteśmy w sytuacji, która jeszcze kilkanaście lat temu nie śniła się nawet najbardziej postępowym pisarzom nurtu science fiction i każdy z nas nosi w kieszeni komputer o mocy obliczeniowej znacznie przekraczającej tą jaka obsługiwała amerykańskie loty na księżyc. Niesamowite prawda?

Postęp w dziedzinie zwiększania mocy komputerów i zmniejszaniu ich wielkości spowodował również powstanie nowych ich rodzajów, od wspomnianych już wcześniej smartfonów po popularne tablety i komputery hybrydowe, łączące w sobie zalety tabletu i laptopa.
Najpopularniejszym typem są bez wątpienia smartfony, ale mają one pewne ograniczenia związane z faktem, że przede wszystkim mają służyć jako telefony, zatem ich wielkość musi być ograniczona do rozmiarów umożliwiających swobodne trzymanie ich w dłoni.

Niektórym to wystarcza, ale dla większości z nas ekran o przekątnej pięciu czy sześciu cali to zdecydowanie zbyt mało, żeby wygodnie korzystać z funkcji multimedialnych.
Jeśli do tego dochodzi konieczność, nawet sporadycznej pracy na takim urządzeniu, to niewielkie rozmiary stają się wręcz przekleństwem.

tablet

Wybawieniem z tej sytuacji może być zakup tabletu, który chociaż ciągle jest urządzeniem niezwykle mobilnym i kompaktowym (nie tak bardzo jak telefon, ale jednak) to umożliwia użytkownikowi w miarę wygodną pracę i wykonywanie codziennych, niezbędnych czynności jak przeglądanie poczty czy zakupy w e-sklepach. Jeśli do tego wszystkiego dodamy możliwość podłączenia klasycznej klawiatury lub nawet zakup urządzenia hybrydowego to czegóż można chcieć więcej.

To jaki kupić tablet zależy przede wszystkim od tego do jakich celów głównie będziemy go używać, a podstawowym parametrem na jaki powinniśmy zwracać uwagę, oprócz ceny rzecz jasna, powinna być wielkość wyświetlacza.
Najpopularniejszymi modelami są te o przekątnej ekranu 7 lub 10 cali, chociaż w sprzedaży zdarzają się również i sporo większe. Tablety o mniejszej przekątnej wybiera się w sytuacjach, jeśli ma to być urządzenie służące nam głownie w podróży, zatem powinno posiadać wymiary i wagę, które umożliwią jego bezproblemowe przemieszczanie i używanie w różnych warunkach.

Także w przypadku jeśli planujemy zakup tabletu dla dziecka to wybór tego z siedmiocalowym ekranem będzie wyborem o wiele trafniejszym niż jego większe odpowiedniki. Chodzi tu nie tylko o wielkość urządzenia sprawiającą, że dziecku będzie je po prostu wygodniej trzymać, ale także o jego cenę. Mniejsze modele tabletów są zwykle znacznie tańsze co ma niebagatelne znaczenie w przypadku jeśli urządzenia ma być użytkowane przez dziecko. Nie jest żadną tajemnicą, że małoletni operator posiada możliwości zniszczenia urządzenia w sposób jaki nie przyszedłby nam nawet do głowy…

tablety

Co więcej zwykle możliwości techniczne takiego tabletu bez problemu wystarczają nawet do uruchamiania gier mobilnych, zatem powinny naszym latoroślom wystarczyć w zupełności.
W przypadku gdy tablet będziemy użytkować głownie w domu, pracy lub ogólnie w wygodnej pozycji siedzącej to powinniśmy się zdecydować na te modele, których przekątna ekranu przekracza 10 cali. Są one dużo czytelniejsze dla użytkownika od swoich mniejszych braci i z pewnością zapewnią większy komfort podczas oglądania filmów czy codziennych czynności. Zwykle tych ich moc obliczeniowa jest nieco większa od mniejszych odpowiedników, na co wpływ ma nie tylko możliwość upchnięcia w obudowie lepszych i wydajniejszych komponentów.

Jeśli do tego wszystkiego mamy zamiar korzystać z urządzenia do wykonywania pracy to już absolutnym minimum powinien być zakup dedykowanej (lub innej) klawiatury, którą będziemy mogli w każdym momencie odpiąć lub też zdecydowanie się na nieco droższy laptop typu 2 w 1.
Ciężko sobie bowiem wyobrazić pisanie raportów czy operowanie w arkuszu kalkulacyjnym tylko za pomocą dotykowego ekranu, nawet takiego o najlepszych parametrach dostępnych aktualnie na rynku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie macie hobby
Następny artykułJakie kupić żelazko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here